NEWROZ 2021: Kawa’nın esinlediği ruh

NEWROZ, bugün de mücadele çağrısıdır!

Tiranların zulmü karşısında “aşağıya bakmayanların” gözüpek direnişidir Newroz.

Kürt Kawa’nın kanemici diktatörün tepesine balyozu indirme cesareti, o yüzden evrenseldir. O yüzden ölümsüzdür, o yüzden bugün de ilham kaynağıdır.

Söylenceye göre, Demirci Kawa, gençlerin beynini yiyerek yaşayabilen zalim Dehaq’a karşı büyük bir cesaretle öne atıldı. Beynini parçaladı bu doymak bilmez tiranın. O günden bu yana baskı ve köleliğe karşı cesaret ve isyanın simgesidir Newroz! Kürt halkının bir söylenceden aldığı güçle binlerce yeni Kawa yaratması da bunun somut ifadesidir.

Günümüzün “modern” Dehaq’ları emperyalist kapitalistler işçi ve emekçilere, kadınlara ve gençlere daha fazla sömürü ve kölelik dayatıyor. Hayatın her alanını yangın yerine çeviriyor. Krizden krize yuvarlanıyor, yine bizlerin sırtına basarak doğruluyor. Tarihsel bakımdan ömrünü çoktan doldurmuş bu sistem, insanlığı da çürütüyor, can havliyle boğazımıza daha da abanıyor.

Yeni Kawa’lar istemiyorlar, bunun kolektif kitlesel bir dalgaya dönüşmesinden ölesiye korkuyorlar.

Newroz, Ortadoğu’dan çıkıp dünya halklarının mücadele günü haline geldiği için ölümsüzdür. Yeni kavgalara, yeni dünyalara yürüme cesaretini simgelediği için gençtir. En karanlık günlerde umudun simgesi olabildiği için yenilmezdir!

Kawa’nın esinlediği ruh bugün yeni bir yol arıyor. İnsanı insanlıktan çıkaran, toplumu çürüten, doğayı tanınmayacak hale getiren emperyalist kapitalist sisteme karşı yeni bir dünya arayışının Newroz’una yürüyor ezilen insanlık. Pandemiyle birlikte tüm çürümüş ruhuyla apaçık ortaya çıkan bu köhnemiş düzene karşı yeni bir dünya kurma umudunun daha da belirginleştiği bir ruhla…

Komünizmin dünyası bizi çağırıyor. Bu binlerce yıl sürmüş kabusu dağıtmak, barbarlık çağına son vermek için Demirci Kawa da balyozuyla yanı başımızda bizimle birlikte yürüyor.

Bu çürümüş sistem, kölece koşullardaki işçi ve emekçilerin, eşitsizliklere ve cinayetlere kurban edilen kadınların, savaşın ve gericiliğin pençesindeki halkların el ele vererek tuttukları balyozla yıkılacaktır!

Yaşasın Newroz ruhu, Newroz Piroz Be!

TİKB

2021